ترانک در ایزابل

موضوع ترانک در شبکه یعنی مسیری برای عبور همه Vlan ها میباشد ولی این تعریف در مراکز تلفنی و مخابراتی خیلی متفاوت است و به معنی راه های اتصال در شبکه های یک به چند می باشد .

معمولا در این شبکه ها به تعداد کاربران ، مسیر فعال ایجاد نخواهد شد و تعداد منطقی مسیر فعال در نظر گرفته می شود .

وقتی که بخواهید غیر تخصصی تر این موضوع را بررسی کنید ترانک مسیر های ارتباطی ما Gateway  ها ، مراکز مخابراتی ، و سرور های VOIP دیگر جدا از نوع آنها می باشد .

دسترسی به تنظیمات ترانک در ایزابل

جهت دسترسی به تنظیمات ترانک در ایزابل در منوی سمت راست گزینه PBX و بعد PBX Configuration را انتخاب کنید.

سپس گزینه Trunk را در منوی سمت چپ انتخاب کنید .

با کلیک به روی گزینه Add Trunk در منوی سمت راست می توان یک ترانک جدید ایجاد کرد .

در این بخش نوع ترانک خود را تعیین کنید .

انواع ترانک در ایزابل

Sip Trunk : پرکاربرد ترین ترانک در سیستم های تلفنی می باشد و بیشتر تجهیزات و سرویس ها از این پروتکل پشتیبانی می کنند .

DAHDi Trunk : این نوع ترانک زمانی کاربرد خواهد داشت که شما یک کارت تلفنی با ماژول FXO در روی ایزابل داشته باشید .

IAX2 Trunk : در این نوع ترانک از پروتکل مخصوص استریسک یعنی IAX ورژن ۲ بهره میبرد – بهره از این نوع ترانک در اتصال دو سرور مبتنی بر استریسک خیلی رایج می باشد .

ENUM Trunk : این ترانک در ایران کاربردی ندارد ولی دانستن نحوه عملکرد آن مناسب می باشد . ENUM  مخفف E.164 Number Mapping می باشد ، عملکرد شبیه به DNS در شبکه های کامپیوتری دارد با این فرق که مقدار شماره تلفن را به سرور خواهیم داد و سرور مسیر وصل کردن SIP را برمیگرداند برای نمونه شماره تماس ۱۲۳۴۵۶۷۸ را ارسال میکنیم و سرور ENUM مقدار SIP:1234@pbx.com:5060 را بر میگرداند یعنی از راه این آدرس میشود ارتباط SIP با شماره تلفن درخواستی برقرار کرد با این روش میشود در هزینه های سازمان و یا شرکت صرفه جویی کرد .

DUNDi Trunk : در این نوع ترانک عملکردی مثل Enum دارد، فقط تفاوت این می باشد که عمل جستجوی مسیر فقط در دستگاهایی که در یک گروه خاص می باشند انجام خواهد شد .

Custom Trunk :  در این حالت ایزابل کنترل را به شما می دهد تا ترانک دلخواه خود را ایجاد کنید و بتوانید با سیستم های دیگر ارتباط برقرار کرد .