هیچ وقت توصیه نمی شود با شماره‌های ناشناس تماس برقرار کنید . تماس با آن‌ها اضافه بر ایجاد هزینه دارای پیامدهای دیگری هم می باشد در اصل شما با تماس به ارسال‌کنندگان هرزنامه پیغام می‌دهید که شماره شما یک شماره زنده می باشد و با انجام این کار ، تماس‌های هرزنامه بیشتری را دعوت خواهید کرد . هر تماسی که با کلاهبرداران داشته باشید به صورت پنهانی به آن‌ها اطلاعاتی را می‌دهد که می‌توانند جهت حملات مهندسی اجتماعی استفاده کنند .

انواع تماس‌های اسپم

اصطلاحات “ تماس خودکار ” و “تماس اسپم” بعضی وقت ها به جای یکدیگر استفاده می‌شوند ، ولی می‌تواند کمی تفاوت داشته باشند :

تماس‌های خودکار (robocalls) تماسی می باشد که یک پیام صوتی خودکار یا از قبل ضبط‌شده را ارائه می‌دهد که بعضی وقت ها آن‌ها قانونی می باشند و با رضایت مشتری انجام می‌شوند .

تماس اسپم تماس هرزنامه یک تماس ناخواسته می باشد که در آن بیشتر قصد فریب دادن یا کلاهبرداری گیرنده می باشد .

انواع تماس‌های هرزنامه یا کلاهبرداری‌های Robocall موارد زیر میباشد :

− جعل تماس‌ها : تماسی که جعل یا تقلید از یک شماره محلی یا یک شرکت معروف می باشد .

− کلاهبرداری های خیریه : تماس‌های سازمان‌های خیریه جعلی جهت کمک به مناطق یا مردم آسیب‌دیده توسط بیماری‌ها یا بلایای طبیعی .

− کلاهبرداری در سفر : این نوع تماس امکان دارد با پیامی شروع شود که به شما در مورد اعلان تعطیلات رایگان یا کم هزینه می‌گوید . بعد از گیرندگان درخواست میکند تا اطلاعات کارت اعتباری خود را جهت پذیرش سفر رایگان وارد کنند .

− تماس‌های بیمه سلامت : این تماس‌ها امکان دارد به شما بگوید که بهترین معامله را برای بیمه درمانی خود دریافت نمی‌کنید یا تخفیف‌هایی در بسته‌های بیمه درمانی به شما ارائه می‌دهند . هدف اصلی آن‌ها فریب دادن شما به دادن اطلاعات شخصی می باشد .

− کلاهبرداری وام : تماس‌گیرنده کلاهبردار وام یا کارت‌های اعتباری را با هزینه اولیه کمی ارائه می‌دهد که بیشتر افرادی را هدف قرار می‌دهد که امتیازات اعتباری بدی دارند . بعد از پرداخت کارمزد ، وام هرگز محقق نخواهد شد .

− کلاهبرداری آزمایشی رایگان : کلاهبرداران قول یک محصول یا خدمات رایگان را می‌دهند ولی بعد کارت اعتباری شما را در خواست میکنند که به صورت ماهانه شارژ می‌شود .

− تماس‌های SEO/Google : این تماس‌های کلاهبرداری ، کسب‌وکارهای کوچک را مورد هدف قرار می‌دهند تا به آن‌ها بگویند فهرست آن‌ها در Google نزدیک ناپدید شدن می باشد . آن‌ها تهدید می‌کنند که شرکت‌هایشان را به‌ عنوان بسته‌شده نشان گذاری می‌کنند ، مگر اینکه برای بعضی از خدمات سئو غیرضروری پرداخت کنند .

− کلاهبرداری تأیید نقشه محلی : این تماس‌های هرزنامه به صاحبان مشاغل کوچک اطلاع خواهد داد که باید فهرست نقشه آنلاین را تأیید کنند . تماس‌گیرنده می‌گوید که جهت ادامه فهرست به اطلاعات حساس شرکت شما احتیاج دارد . بعد از این اطلاعات جهت حمله به حساب‌های مالی سازمان استفاده می‌کنند .

اگر از تلفن‌های ابری به‌ عنوان فناوری تلفن ثابت خود استفاده می‌کنید ، می‌توانید با ارائه‌دهنده خدمات خود تماس بگیرید و سوال بپرسید که آیا نرم‌افزاری را ارائه می‌دهند که از تماس‌های خودکار جلوگیری می‌کند و اگر چنین می باشد ، چه گزینه‌ها و قیمت‌هایی در دسترس خواهد بود حتی اگر این کار را نکنند ، امکان دارد همچنان به شما امکان دهند که تماس های ناخواسته را علامت گذاری کنید .