ایزابل یک نرم افزار تلفنی می باشد که هم رایگان می باشد و هم Open Source (متن باز) که Asterisk هسته تلفنی آن می باشد . یکی از ویژگی های ایزابل این می باشد که نرم افزار های جانبی بسیاری را در بر گرفته و سبب شده می باشد که افرادی هم که دانش نسبتا کمی در حوزه VoIP و شبکه دارند به آسانی بتوانند یک مرکز تماس حرفه ای برای شرکت یا سازمان خود راه اندازی کنند .

استریسک چیست ؟

استریسک (Asterisk) مجبوب ترین نرم افزار تلفنی در سال ۱۹۹۹ توسط مارک اسپنسر بنیانگذاری شرکت دیجیوم جهت سیستم عامل لینوکس ایجاد شد .
این نرم افزار در عین این که خیلی کارآمد و قدرتمند می باشد واسط کاربری گرافیکی آن خیلی سخت می باشد و صرفا افراد متخصص حرفه ای میتوانند با آن کار کنند

چون این نرم افزار متن باز و رایگان می باشد شرکت های دیگر تصمیم گرفتند که واسط کاربری برای استریسک ایجاد و طراحی کنند .

واسط های کاربری استریسک

از واسط های کاربری استریسک موارد زیر می باشد .

1 -۴PSA VoipNow
2- ansitel
3- AsteriskNOW
4- Astimax
5- Be IP IPBX
6- Elastix
7- FreePBX

FreePBX باز معروف ترین این ها می باشد که توسط شرکت Schmooze ( اشموز ) توسعه پیدا کرده می باشد ( هم اکنون مالکیت FreePBX در اختیار شرکت Sangoma می باشد ) FreePBX به صورت متن باز و رایگان ارائه می شود ولی فقط قسمت تلفنی آن رایگان می باشد و برای مابقی ماژول های کاربردی می بایست هزینه پرداخت شود .

یکی دیگر از واسط های گرافیکی استریسک , الستیکس می باشد که توسط شرکت پالوسانتو ( palosanto ) توسعه می یافت ,الستیکس در قسمت تلفنی از FreePBX استفاده می کند ولی تعدادی نرم افزار کاربردی در آن وجود دارند که سبب می شود راه اندازی یک سیستم تلفنی کامل با دانشی کم راحت ممکن باشد همچنین می شود از نرم افزار های Hylafax ، Agenda ، Mail server ، Open fire و بعضی تنظیمات لینوکسی اسم برد .

این مجتمع بودن سبب میشود الستیکس در ایران محبوب ترین واسط کاربری برای Asterisk شود .

الستیکس هم البته کمی و کاستی هایی دارد استفاده از نسخه های پایین Asterisk ، FreePBX از جمله مشکلاتی می باشد که الستیکس دارد
الستیکس در سه نسخه 2/5 , MT , 4 ارائه می شد . با واگذاری شرکت الستیکس به 3CX در سال ۲۰۱۶ پروژه الستیکس با هسته استریسک متوقف شد و نسخه ۵ آن با هسته ۳CX که دیگر متن باز و رایگان نبود ارائه شد و نسخه های ۴ و MT از روی سایت این شرکت پاک شدند ولی نسخه ۲٫۵ در دسترس می باشد .

ایزابل ، الستیکس جدید

ایزابل هم تغییرات بسیاری نسبت به الستیکس نشده و تغییرات آن فقط شامل تعداد نرم افزار مجتمع دیگر و تغییر زمینه و لوگو های Interface الستیکس می باشد ولی با این حال آینده برای ایزابل خواهد بود و بهتر می باشد طرفداران الستیکس دیگر با کار با آن را به اتمام برسانند و سیستم های خود را به ایزابل به روز رسانی کنند .