آدرس آی ‌پی Static ، یک آدرس IP می باشد که به یک دستگاه معین تعلق پیدا می کند و با گذشت زمان تغییری نخواهد کرد . دلایلی مانند دسترسی راحت از راه دور ، ارتباط مطمئن و میزبانی آسان سرور یا وب‌سایت می باشد که کسب و کار ها از آی پی ثابت استفاده می کنند با داشتن هزینه بالای Static IP ، ویژگی های اضافی و امکان کنترل آن باعث می شود تا خیلی از کسب‌ و کارها این نوع آدرس IP را انتخاب کنند .

ویژگی های IP static :

سرور هاستیگ راحت : جریان میزبانی وب ، ایمیل یا سرور پروتکل انتقال فایل (FTP) را بهتر میکند

دسترسی آسان از راه دور : این ویژگی به کارمندان اجازه دهد تا از راه دور فعالیت کنند . چون VPN (شبکه خصوصی مجازی) آدرس IP شما را حفظ خواهد کرد و امکان دسترسی از راه دور را ممکن خواهد ساخت .

ارتباط قابل اعتماد : با استفاده از Static IP ، ایجاد کردن ارتباط با پروتکل Voice over Internet (VoIP) و بقیه خدمات صوتی دیجیتال ممکن می باشد .

انتقال راحت فایل‌ها : با استفاده از آی‌ پی استاتیک بارگذاری و بارگیری داده‌ها با سرعت بیشتری انجام خواهد شد .

معایب IP استاتیک:

مشکلات امنیتی : چون آدرس IP ثابت به هکرها امکان حمله به شبکه شما را خواهد داد ، توصیه می‌شود کارهای اضافی مثل فایروال را در شبکه خود اجرا کنید .

هزینه بالا : استفاده از IP ثابت برای سرورهای میزبان یعنی که سرور شما همیشه روشن خواهد بود . پس هزینه‌ی بالاتری در مقایسه با آدرس آی‌پی استاتیک دارا می باشد .

تنظیمات پیچیده : راه‌اندازی و تنظیم Static IP سخت می باشد و مناسب می باشد به دنبال ارائه‌دهنده خدمات اینترنت (ISP) باشید که پشتیبانی مورد نیاز جهت تنظیم دستی دستگاه‌های دارای IP ثابت را ارائه بدهد .

IP Dynamic

هنگام اتصال به شبکه ، یک آدرس IP پویا به شما اختصاص داده خواهد شد که به‌ صورت دوره‌ای تغییر خواهد کرد . IP های پویا به صورت پیش‌ فرض به شما اختصاص داده می شود و احتیاجی به صرف هزینه نمی باشد ، جز اینکه درخواست IP ایستا بدهید و هزینه آن را پرداخت کنید.

مزایای IP Dynamic:

تنظیم خودکار : با IP داینامیک ، زمان و هزینه پایین تری را جهت تعمیر و نگهداری پرداخت کنید ، چون بیشتر دستگاه‌ها طوری تنظیم شده می باشند که به‌ صورت خودکار آدرس IP در دسترس را بگیرند .

احتیاج نداشتن به صرف هزینه اضافی : با انتخاب IP های پویا هزینه‌ای جهت خرید آی‌ پی پرداخت نخواهید کرد .

دستگاه‌های نامحدود : بدون احتیاج داشتن قطع دستگاه و آزاد کردن آدرس‌های IP یا تنظیم دستی آی‌پی برای هر دستگاه جدید ، می توان از چندین دستگاه استفاده کرد .

معایب IP Dynamic :

Downtime بیشتر: بعضی اوقات ISP شما نمی تواند یک آدرس IP پویا به شما اختصاص دهد و می‌تواند اتصال اینترنت شما را قطع کند . این موضوع برای وبسایت‌ کسب‌وکارها خیلی مضر می باشد .

دسترسی محدود از راه دور : دسترسی از راه دور برای سیستم‌هایی با IP Dynamic می‌تواند چالش‌برانگیز باشد و امنیت پایین تری در مقابل با IP static دارد .