کلمه ADSL مخفف Asymmetric Digital Subscriber Line می باشد و یکی از فناوری‌های زیرشاخه اتصال‌های DSL می باشد . ADSL جزو قدیمی‌ ترین سرویس‌های اینترنت در دنیا می باشد که با بهره مندی از خطوط تلفن معمولی بدون ایجاد مزاحمت برای تماس‌های صوتی ؛ اطلاعات را از مراکز مخابراتی به روی مودم شما می آورد .

ویژگی اینترنت ADSL احتیاجی به کابل‌کشی و نصب خطوط جدید نخواهد بود و روی همان خط تلفن هر خانه می شود یک اتصال اینترنت ADSL برقرار کنید . شاید همه از اینترنت ADSL استفاده کرده باشند و یا از همین اینترنت داشته باشید . اینترنت ADSL ارزان و نسبت به نوع های دیگر اینترنت پهنای باند در دسترس و راه‌اندازی سریع و راحت تری دارد ، ولی سرعت دانلود روی آن حداکثر به ۲۴ مگابیت بر ثانیه می باشد.

عبارت VDSL مخفف Very-high-bitrate Digital Subscriber Line می باشد و نسل جدیدی از فناوری DSL بر روی بستر‌های کابل‌های شبکه می باشد . نخستین تفاوت این دو باهم ADSL از خطوط تلفن ثابت شهری جهت انتقال اطلاعات استفاده می‌کند ولی VDSL بر بستر‌های کابل می باشد و نیاز به کابل‌کشی و نصب کابل شبکه جداگانه از مرکز مخابرات تا خانه شما خواهد داشت .

سرعت دانلود روی اینترنت VDSL نزدیک به ۵ برابر سرعت دانلود ADSL می باشد و به مرز ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه (بعضی استاندارد +VDSL ۲) می رسد . سرعت آپلود VDSL هم ۱۰ برابر ADSL خواهد شد و به مرز ۱۰۰ مگابیت می رسد . VDSL از کابل‌های مسی استفاده می‌کند و باند‌های فرکانسی آن از ۱۲ کیلوهرتز تا ۳۵ کیلوهرتز می باشد .

مودم ADSL با مودم VDSL تفاوت دارد . روی VDSL می توان سرویس‌های ارزش‌افزوده‌ای مانند خطوط تلفن SIP (تلفن بر بستر اینترنت)، ویدیو کنفرانس، IP-TV و … هم  ارائه کرد . اگر یک اینترنت پر سرعت نسبت به ADSL روی بستر‌های کابلی نیاز دارید ؛ بهتر می باشد به از اینترنت VDSL استفاده کنید . در اینترنت VDSL نیازی نخواهد بود که شما کار خاصی انجام دهید و شرکت مخابرات کابل‌کشی‌ها را انجام میدهد . کاربر فقط باید یک خط تلفن ثابت و یک مودم VDSL تهیه کند .