ارتباط همیشه یکی از مهم‌ترین و موثرترین عناصر در موفقیت یا شکست هر کسب و کاری میباشد . امکان دارد شرکتی به علت راه‌های ارتباطی محدودی که دارد ، مشتریان زیادی را از دست بدهد و یا با استفاده از یک سیستم ارتباطی قوی و مطمئن ، بتواند مشتریان جدید جذب کند . در این قسمت میباشد که احتیاج به یک سیستم تلفن ثابت سازمانی را میتوان اخساس کرد .

امروزه تلفن ثابت سازمانی شرکت‌ها از سرویس ویپ (VoIP) جهت برقراری ارتباط با مشتریان خود استفاده می‌کنند . سیستم تلفن ویپ (VoIP) تماس‌ها را بر بستر اینترنت برقرار می‌کند و احتیاج به سرور و تجهیزات در سمت مشترک دارد که طبیعتا هزینه‌های بالایی را هم در بخش خرید و هم نگهداری به سازمان‌ها تحمیل خواهد کرد . در حالی که Hosted PBX یک سرویس تلفن اینترنتی تحت شبکه میباشد که میزبانی آن توسط یک سرویس‌دهنده VoIP صورت میگیرد و در اصل زیرساخت آن بر بستر ابر میباشد .

تفاوت بین سرویس Hosted PBX و VoIP

ماهیت این دو سرویس شبیه به هم میباشد . در اصل hosted PBX یک سرویس تلفنی بر پایه VoIP میباشد و برای کسب و کارها طراحی شده میباشد . ولی در سرویس hosted PBX سازمان سرور خود را از میزبانی خارج از سازمان خود تهیه می‌کنند و در نتیجه هزینه سرور و نگهداری از آن حذف خواهد شد . به طور دیگر هزینه‌هایی از جمله تهیه و نگهداری سرور ، پشتیبانی ، برق ، UPS ، محافظت در برابر حمله‌های سایبری و غیره را شامل نخواهد شد .

به صورت خلاصه Hosted PBX یک سیستم تماس ابری میباشد ، در حالیکه VoIP در اصل یک روش جهت برقراری تماس میباشد . در اصل می‌توان گفت همه سرویس‌های hosted PBX به نوعی سرویس تلفن اینترنتی VoIP میباشند ، ولی عکس آن صادق نمیباشد . به عبارت دیگر ، سرویس‌های VoIP دیگری هم برای کاربران طراحی شده میباشد و همه سیستم‌های VoIP را نمی‌توان یک hosted PBX بدانید . همچنین در سرویس ویپ (VoIP) تنظیمات و کانفیگ سرویس بر عهده خود شرکت میباشد ولی اگر از روش Hosted PBX استفاده کنید احتیاجی به تنظیمات و دستگاه فیزیکی مرتبط با مرکز تلفنی در شبکه ندارید و تنها به یکی از دیوایس‌ها نظیر آی‌پی‌فون ، پنل وب و یا اپلیکیشن موبایل و یک اینترنت پرسرعت احتیاج دارید . Hosted PBX برای شرکت‌های کوچک و استارتاپی گزینه مناسبی میباشد , چون هزینه‌ کمی دارد . ولی اگر شرکت بزرگی دارید که یک نیروی فنی در آن حضور دارد ، مناسب میباشد از سرویس ویپ (VoIP) استفاده کنید تا کنترل بیشتری بر سیستم داشته باشید .