داخلی یا (Extention)

در تمام سیستم های تلفنی مشاهده میکنیم که هر تلفن برای خود یک شماره دارد که از طریق آن می توان با آن تلفن تماس برقرار کرد ، از آنجایی که شماره های نسبت داده شده بر روی تلفن ها فقط در محدوده آن سازمان معتبر است به آنها داخلی می گویند . در سیستم های تلفنی سنتی شماره های داخلی روی مرکز تلفن قرار می گرفت و از مرکز تلفن تا تلفن مورد نظر سیم کشیده می شد .

ولی در مراکز تلفن VOIP این شماره ها روی تلفن ها تنظیم خواهند شد . یکی از ویژگی های مراکز تلفن ویپ همین میباشد که به آسانی شما می توانید یک داخلی را جابه جا کنید .

تعریف داخلی روی ایزابل

گزینه PBX در منو سمت چپ تنظیمات ایزابل مربوط به تنظیمات تلفنی میباشد . جهت تعریف داخلی و یا به طور کلی تنظیمات تلفنی به زیر منوی PBX Configuration روید .

با وارد شدن به این بخش در اصل وارد FreePBX شده میباشید البته با ظاهری متفاوت .

در پنجره جدید اولین گزینه از سمت چپ Extention میباشد که مربوط به تعریف و یا ویرایش داخلی ها می باشد با کلیک روی آن وارد تنظیمات داخلی ها می شوید ، جهت اضافه کردن داخلی جدید از منوی سمت راست گزینه Add new Extention را انتخاب کنید.

در این قسمت شما میبایست نوع داخلی را مشخص کنید.

داخلی های ایزابل می تواند به سه صورت SIP ، IAX2,DAHDI تعریف کرد.

در زمان مشخص کردن نوع داخلی باید توجه کرد که تلفن شما از چه پروتکلی پشتیبانی می کند .

داخلی های SIP

معمول ترین نوع داخلی ، داخلی از نوع SIP است ، تقریبا تمام تلفن های تحت شبکه در بازار (به غیر Cisco و Avaya که پروتکل های اختصاصی خود را دارند ، هر چند در برخی مدل ها با تغییر framware امکان استفاده از پروتکل Sip را هم دارند ) و همچنین تلفن های نرم افزاری ( نرم افزار هایی که روی کامپیوتر و یا تلفن همراه نصب خواهند شد و مثل یک تلفن معمولی فعالیت می کنند ) از این پروتکل پشتیبانی می کنند .

داخلی های های IAX2

پروتکل IAX2 ، پروتکل اختصاصی استریسک است ، تلفن ها محدودی از این پرتکل پشتیبانی می کنند ، ولی در حالتی که تلفن شما از آن پشتیبانی کند می توانید از آن استفاده کنید .

داخلی های DAHDI

داخلی های Dahdi مخصوص کارت های تلفنی است در صورتی که از کارت تلفنی با ماژول FXS استفاده می کنید باید داخلی ها را Dahdi مشخص کنید .

تعریف یک داخلی ساده از نوع SIP

جهت تعریف داخلی از نوع SIP در صفحه در قسمت Device گزینه SIP را انتخاب می کنیم و بعد روی دکمه submit کلیک می کنیم و با پنجره جدیدی روبرو می شوید این صفحه شامل موارد بسیاری میباشد ، ولی جهت تعریف یک داخلی ساده فقط چند فیلد را تنظیم می کنید .

1- User Extention : این قسمت شماره داخلی میباشد می توانید در آن یک عدد نوشته که در اصل شماره داخلی کاربر ما می باشد ، این شماره می تواند هر تعداد رقم داشته باشد ولی بهتر میباشد داخلی ها ۳ و یا ۴ رقمی باشند و با عدد ۱ و ۹ شروع نشوند . در خاطر داشته باشید که شماره داخلی قابلیت ویرایش ندارند و در صورتی که قصد داشته باشید آن را تغییر دهید باید داخلی را حذف و بعد دوباره آن را بسازید.

2-Display name : این قسمت اسم داخلی است که معمولا در آن نام کاربر قید می شود این قسمت به عنوان Caller name در تلفن ها نمایش داده خواهد شد .

3- secret : در این قسمت رمز داخلی را وارد می کنید ، ایزابل به صورت تصادفی یک کلمه عبور میسازد که می توانید از آن استفاده کنید ولی می توانید هر رمز دیگری هم در این قسمت قرار دهید . جهت جلوگیری از آسیب پذیری مرکز تماس خود از کلمه عبوری با پیچیدگی مناسب استفاده کنید .

تنظیمات داخلی کافی میباشد ، فقط لازم میباشد روی دکمه Submit کلیک کنید .

پس از کلیک روی دکمه submit هنوز تغییرات در مرکز تلفن اعمال نشده میباشد و داخلی شما کار نمی کند ، در این لحظه شما میبینید که در بالای صفحه یک نوار قرمز رنگ با دکمه Apply Config ظاهر شده با کلیک روی Apply Config تغییرات در مرکز تماس ایجاد خواهد شد .