شبکه های نسل آینده یا NGN

شبکه NGN از جمله موضوعاتی میباشد که امروزه سازمان ها و کسب و کارها در راه رسیدن به آن میباشند . دلایل زیادی سبب حرکت به این سمت می شود ، از جمله کاهش هزینه ها ، افزایش سود و درآمد، افزایش بهره وری، بالا رفتن میزان رضایتمندی مشتریان و افزایش نوآوری . در حال حاضر فناوری با سرعت زیادی در حال ایجاد تغییرات در زندگی روزمره و زیرساختهای کسب و کارها و مشاغل میباشد .

NGN امکان ارائه خدمات ارتباطی با سرعت بیشتر و کیفیت بهتر را در اختیار استفاده کنندگان میگذارد ، این فناوری که قبل تر فقط بصورت تئوری مورد برسی قرار می گرفت ، در حال حاضر به مرحله اجرا درآمده و در زیر ساختهای مخابراتی مورد استفاده قرار می گیرد .

در ادامه به معرفی شبکه های نسل آینده یا NGN خواهیم پرداخت .

تعریف ITU در مدل شبکه NGN

NGN شبکه ای مبتنی بر Packet میباشد و می تواند امکانات ارتباطی را با به کار بردن چند فناوری انتقال با قابلیت QOS را در اختیار بگذارد که در اینصورت امکانات و وظایف بخش سرویس از فناوری های انتقال زیرین جدا میباشد .

NGN شرایط دسترسی نامحدود استفاده کنندگان به شبکه و سرویس پراوایدرهای مختلف را فراهم خواهد کرد . NGN تحرک عمومی را پشتیبانی می کند و این به ارائه سرویس پایدار و فراگیر (ubiquitous) کمک می کند . در تعاریف گفته شده همیشه تاکید بسیاری بر جداسازی لایه شبکه از لایه سرویس می شود .

ساده تر NGN یعنی حرکت از شبکه های فعلی به سمت شبکه های با ساختار IP . در NGN سعی بر آن میباشد تا با ایجاد تغییراتی در معماری شبکه های Core و Access مخابراتی ، به یک شبکه یکپارچه و واحد برسیم تا انواع اطلاعات مثل صدا، دیتا، تصویر و… را به صورت بسته (Packet) های IP ایجاد کرده و منتقل کنیم . این همانند آن چیزی میباشد که در اینترنت اتفاق می افتد . جالب میباشد بدانید NGN از نظر کارآیی ، نقطه عطف و پیشرفت تمام فناوری های بکار رفته در شبکه میباشد .

جهت آمدن به سوی شبکه های NGN چالش های مختلفی میباشد . یکی از موارد مورد نظر رگولاتورها، نحوه اتصال داخلی میباشد که در NGN مورد استفاده قرار می گیرد . برای نمونه آیا قرار میباشد در این مدل از اتصال بر پایه IP همانند Peering و Transit استفاده شود یا زیرساخت ارتباطات PSTN و هزینه ها در آینده NGN تغییراتی پیدا کند .

به صورت کل NGN در دو حالت تعریف می شود :

اولین تعریف شامل استفاده فناور های نوین شبکه ، زیرساخت های دسترسی و ارائه سرویس های جدید در شبکه میباشد.

دومین تعریف نوع خاصی از معماری شبکه و تجیهزات مرتبط با آن به وسیله هسته مبتنی بر آی پی جهت تمامی شبکه های قدیمی، فعلی و نسل جدید.

گستردگی تعریف اول تمام روند فناوری شبکه را در بر خواهد گرفت ، ولی در تعریف دوم روند مهاجرت و تغییرات از شبکه سنتی به آی پی را مشاهده میکنیم .