شبکه NGN مواردی میباشد که امروزه سازمان ها و کسب و کارها در راه رسیدن به آن میباشند . علت زیادی سبب حرکت به این سمت می شود ، از جمله کاهش هزینه ها، افزایش سود و درآمد ، افزایش بهره وری ، بالا رفتن میزان رضایتمندی مشتریان و افزایش نوآوری . امروزه فناوری با سرعت بیشتری در حال ایجاد تغییرات در زندگی روزمره و زیرساختهای کسب و کارها و مشاغل میباشد .

NGN امکان ارائه خدمات ارتباطی با سرعت بیشتر و کیفیت بهتر را در اختیار استفاده کنندگان میگذارد ، این فناوری که قبل تر فقط بصورت تئوری مورد برسی قرار می گرفت ، امروزه به مرحله اجرا درآمده و در زیر ساختهای مخابراتی مورد استفاده قرار می گیرد .

تعریف ITU در مدل شبکه NGN

NGN شبکه ای مبتنی بر Packet میباشد و می تواند امکانات ارتباطی را با استفاده از چندین فناوری انتقال با قابلیت QOS را در اختیار قرار دهد که در اینصورت امکانات و وظایف بخش سرویس از فناوری های انتقال زیرین جدا میباشد .

NGN شرایط دسترسی نامحدود استفاده کنندگان به شبکه و سرویس پراوایدرهای مختلف را فراهم می سازد . NGN تحرک عمومی را پشتیبانی می کند و این به ارائه سرویس پایدار و فراگیر (ubiquitous) کمک می کند . در تعاریف گفته شده همیشه تاکید بسیاری بر جداسازی لایه شبکه از لایه سرویس می شود .

به بیان آسان تر NGN یعنی حرکت از شبکه های فعلی به سمت شبکه های با ساختار IP . در NGN تلاش بر آن میباشد تا با ایجاد تغییراتی در معماری شبکه های Core و Access مخابراتی ، به یک شبکه یکپارچه و واحد دسترسی پیدا کنید تا انواع اطلاعات مثل صدا، دیتا، تصویر و… را به صورت بسته (Packet) های IP ایجاد کرده و انتقال دهید . این مانند آن میباشد که در اینترنت رخ می افتد . جالب میباشد بدانید NGN از نظر کارآیی ، نقطه عطف و پیشرفت همه فناوری های استفاده شده در شبکه میباشد .

برای حرکت به سمت شبکه های NGN چالش های مختلفی وجود دارد . یکی از موارد مورد گفتگو رگولاتورها ، نحوه اتصال داخلی میباشد که در NGN مورد استفاده قرار می گیرد . برای نمونه آیا قرار میباشد در این مدل از اتصال بر پایه IP همانند Peering و Transit استفاده شود یا زیرساخت ارتباطات PSTN و هزینه ها در آینده NGN تغییراتی ایجاد میشود .

تعریف NGN در دو حالت تعریف

اولین تعریف شامل استفاده از فناور های نوین شبکه ، زیرساخت های دسترسی و ارائه سرویس های جدید در شبکه میباشد .

دومین تعریف نوع خاصی از معماری شبکه و تجیهزات مرتبط با آن به وسیله هسته مبتنی بر آی پی جهت همه شبکه های قدیمی، فعلی و نسل جدید.

گستردگی تعریف اول همه روند فناوری شبکه را در بر میگیرد ، ولی در تعریف دوم روند مهاجرت و تغییرات از شبکه سنتی به آی پی را میبینیم .

معرفی بعضی سرویس های شبکه های نسل جدید

Free Phone این سرویس متناسب مشترکینی میباشد که به منظور انجام تبلیغات یا بازاریابی محصولات و خدمات از آن استفاده می کنند و با شارژ خطوط تلفن و ارتباطی ، هزینه مکالمات و تماس های دریافتی را برای مخاطبینشان به صفر می رسانند . داشتن تماس رایگان در خیلی از کار ها می تواند به عنوان ویژگی های رقابتی میباشد . استفاده کنندگان آهن ها شرکت ها، سازمان ها و ارگان ها میباشند

PrePaid دارندگان از این سرویس افراد یا مجموعه هایی میباشند که هزینه مکالمات خود را قبل تر به وسیله خرید اعتبار پرداخت کرده و تعرفه مکالمات جاری از حساب آنها کم می شود. استفاده کنندگان همه افراد حقیقی و حقوقی میباشند

PRM کاربران این سرویس می توانند شرایطی را ایجاد کنند تا در زمانی که فرد یا اشخاصی با آنها تماس گرفتند بتوانند در مورد مسائل مختلفی مشاوره و مشورت مورد نیاز را بدست آورند . استفاده کنندگان همه افرادی که در حوزه خدمات مشاوره ای میباشند .

VPN از طریق این سرویس ، امکانی مقدور می شود تا کارمندان شرکت ها بی احتیاج به گرفتن شماره تماس کامل و صرف از طریق وارد کردن 4 رقم شماره و بدون محدودیت جغرافیایی با یکدیگر مکالمه تلفنی داشته باشند . استفاده کنندگان سازمان های کوچک و متوسط میباشند

Voting کاربرد این سرویس همانطور که از اسمش پیدا میباشد ، انجام نظر سنجی در مورد موضوعات خاص میباشد . استفاده کنندگان از این سرویس می توانند از طریق تماس با مخاطب ، اقدام به دریافت نظرات در مورد موضوعات و مسائل خاص کنند . استفاده کنندگان موسسات و سازمان های تهیه آمار میباشند

CRBT این قابلیت به نام آوای انتطار شناخته می شود و فرد استفاده کننده از این سرویس این امکان را دارد تا موسیقی مورد نظر خود را به تماس گیرنده در حال انتظار ارائه کند .

VMS وقتی که مشترک به هر دلیل در دسترس نباشد ، امکان ارسال پیام صوتی از طریق مخاطب برای فرد وجود دارد.

Onley این سرویس شرایطی را ایجاد می کند تا در صورتی که مشترک دارای چندین شماره تماس مختلف میباشد و قصد آسان سازی در امور ارتباطات را دارد ، همه خطوط به یک شماره مشخص اختصاص داده می شود و کاربر فقط از طریق همان شماره اقدام بر ایجاد ارتباط می کند .

NP کاربران این سرویس بدون توجه به موقعیت مکانی امکان استفاده از شماره تلفن ها خود را دارند و در صورت تغییر مکانی می توانند در محل جدید از سرشماره های قبلی خود استفاده کنند .

Web800 این سرویس امکاناتی را ایجاد می کند که شرکت‌ها و سازمان‌ها و دفاتر خدمات هواپیمایی، پزشکان و … با ارائه یک کد خاص از مشتریان خود بخواهند با آنان تماس گرفته و اپراتور سازمان‌ها با مشتریان خود تماس گرفته و سهم خود را از بازار مشتریان در حوزه‌های مختلف افزایش دهند .