فکس اینترنتی (فکس آنلاین یا فکس مبتنی بر ابر) یک فناوری میباشد که از پروتکل اینترنت (IP) جهت ارسال و دریافت فکس به صورت آنلاین استفاده می‌کند . پس به جای استفاده از دستگاه‌های فکس یا سرورهای فکس که به شبکه تلفنی و تلفن ثابت احتیاج دارند ، از IP جهت انتقال استفاده می‌شود و کاربران تقریباً از هر دستگاهی با قابلیت اتصال به اینترنت به فکس خود دسترسی پیدا می‌کنند .

با استفاده از دستگاه‌های هوشمند و رایانه‌ها به آسانی می‌توانید به این سیستم ارسال فکس دسترسی داشته باشید . شما به هیچ عنوان به دستگاه فکس سنتی احتیاج نخواهید داشت و می‎‌توانید با استفاده از فناوری مدرن و از طریق اینترنت فکس‌های خود را ارسال و دریافت کنید . به جای ارسال بیت کد در خط تلفن ، فکس آنلاین تصاویر اسناد را از طریق اینترنت ارسال خواهد کرد .

فکس وب ، فکس موبایل ، فکس ایمیل و API فکس بعضی از روش‌های مختلف استفاده از فکس اینترنتی جهت ارسال و دریافت اسناد به صورت آنلاین است. بسته به ارائه دهنده سرویس فکس آنلاین شما ، امکان دارد بعضی از این ابزارها و خدمات به شما پیشنهاد شود .

ویژگی‌های فکس آنلاین

دسترسی آسان

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های فکس اینترنتی ، دسترسی راحت آن میباشد . افراد در هر زمان و هر مکانی تنها با اتصال به اینترنت می‌توانند با گوشی همراه یا کامپیوتر خود ، فکس دریافت یا ارسال کنند . به عبارت دیگر به علت ابری بودن این سرویس ، احتیاجی به سخت‌افزار و تجهیزات نمیباشد و با استفاده از اینترنت می‌توان از این سرویس استفاده کرد.

صرفه‌جویی در زمان و هزینه

فکس آنلاین مبتنی بر اینترنت و فضای ابری میباشد و بدون احتیاج به تجهیزات و سخت‌افزارهای گران قیمیت و استخدام نیروی انسانی متخصص ، به آسانی می‌توانید از خدمات آن استفاده کنید . در نتیجه اضافه بر صرفه‌جویی در هزینه ، در زمان هم صرفه‌جویی می‌شود . چون دیگر احتیاجی به متخصصین جهت نصب ، راه‌اندازی و نگهداری از دستگاه فکس نمیباشد .

صرفه‌جویی در فضا

با حذف دستگاه‌های جاگیر و بزرگ فکس سنتی ، دیگر احتیاج به تخصیص فضای فیزیکی برای این سرویس نمیباشد . در نتیجه کسب ‌و ‌کارها و به‌ویژه استارت‌ آپ‌ها بدون احتیاج به فضای زیاد می‌توانند از سرویس فکس استفاده کنند . همچنین امروزه با وجود دفاتر مجازی ، خیلی از کسب‌ و کارهای کوچک امکان دارد دفتر فیزیکی نداشته باشند ، ولی با استفاده از اینترنت می‌توانند به فکس دسترسی داشته باشند.

نظم و سازماندهی بالا

استفاده از اینترنت و حذف کاغذ علاوه بر حفظ محیط‍‌ زیست، نظم و سازماندهی اسناد شما را هم افزایش می‌دهد . اسناد الکترونیکی در فایل‌هایی به ‌طور منظم دسته‌بندی می‌شوند و به‌ آسانی می‌توانید به آن‌‌ها دسترسی داشته باشید . فکس اینترنتی به شما این امکان را خواهد داد تا به آسانی تمام فکس‌های ارسالی و دریافتی خود را بصورت آنلاین ذخیره کنید . بنابراین ، اگر به دنبال پرونده یا فکس خاصی میباشید ، به جای اینکه در بین تعداد زیادی کاغذ جستجو کنید ، به آسانی می‌توانید به فکس خود در تبلت یا تلفن‌همراه خود دسترسی پیدا کنید.

امنیت و اعتبار بالا

امنیت امروزه یکی از بزرگترین نگرانی‌های هر کسب‌ و کاری میباشد . فکس اینترنتی رمزگذاری شده میباشد ، به این معنی که شما به ‌صورت خودکار لایه‌ای از امنیت را به فعالیت‌های مربوط به نمابر و کنترل اسناد اضافه می‌کنید . همچنین فضای ذخیره‌سازی ابر نسبت به کمد های سنتی که جهت نگهداری اسناد استفاده می‌شود ایمن‌تر میباشد . اگرچه بیشتر آن‌ها دارای قفل میباشند ، ولی با کمی زور ، به آسانی می توان آن‌ها را شکست . در‌صورتی ‌که امکان نفوذ به لایه‌های امنیتی ابری خیلی دشوارتر میباشد .

همچین دستگاه‌های فکس سنتی احتمال خرابی و قطع شدن دارند . در حالیکه سرویس فکس آنلاین در صورتی‌که اینترنت فعال باشد ، بدون هیچ عیب و خرابی فکس‌ها را ارسال و دریافت می‌کند و از اعتبار بیشتری نسبت به روش سنتی برخوردار میباشد .

پشتیبانی از فرمت‌های مختلف

با استفاده از فکس آنلاین ، نگرانی در مورد فرمت و نوع پرونده‌ها وجود نخواهد داشت . شرکت‌های ارائه‌دهنده فکس آنلاین ، فرمت‌های مختلفی مثل PDF،DOC ، DocX ، JPG و موارد دیگر را پشتیبانی می‌کنند. در نتیجه به آسانی می‌توانید فایل‌هایی با فرمت‌های مختلف را به صورت فردی یا گروهی فکس کنید.