PBX، مخفف Private Branch Exchange ، سیستم تجاری ارتباطات سازمانی می باشد که تماس‌ها را هدایت می‌کند و سوئیچینگ بخش‌های مختلف درون سازمان‌ها را ممکن می کند .

PBXها به این صورت‌ می باشند که به جای این‌که برای هر کاربر خط تلفن (سرشماره) جداگانه تهیه شود ، به کاربران این امکان را خواهد داد که از یک خط تلفن شهری به صورت مشترک استفاده کنند و تماس‌های داخلی رایگان برقرار سازند .

PBX مانند PSTN (خطوط تلفن شهری) در مقیاس کوچک کار می‌کند . سرویس تلفن طراحی شده برای یک گروه (برای نمونه  کارمندان یک شرکت) می باشد ، بدون احتیاج به خرید خط تلفن مستقل برای هر کاربر . PBX می‌تواند یک راه‌ حل سخت‌افزاری مثل تلفن سانترال باشد یا از روش‌های نرم‌افزاری روی بستر ویپ استفاده کند . در اصل PBX  یک شبکه تلفن خصوصی را راه‌اندازی می‌کند و خطوط شهری از طریق آن میان افراد به اشتراک گذاشته می‌شود .

IP PBX 

جایگزینی تدریجی خطوط مسی با اینترنت سبب شده می باشد که پروتکل اینترنت (IP) به رایج ترین سیستم مورد استفاده در شرکت‌ها تبدیل شود . ارائه و مدیریت خدمات ارتباطی و صوتی سرویس IP PBX  بر اساس IP انجام می‌شود . یعنی همه امکانات و اطلاعات بر مبنای IP می باشد که می تواند دایره‌ی بزرگتری از خدمات و ابزارها را به همراه داشته باشد . در سیستم‌های تلفن جدید دیگر کیفیت مکالمات از آنالوگ خارج شده می باشد و همه تماس ها به صورت دیجیتال و با کیفیت بالاتری انجام می‌شوند .

در اصل  IP PBX همان PBX می باشد . با این تفاوت که IP PBX یک نرم افزار می باشد که روی یک سیستم نصب می‌شود و به جای استفاده از خطوط آنالوگ از بستر شبکه جهت برقراری تماس میان کارکنان استفاده می‌کند . IP PBX از تکنولوژی VOIP استفاده می‌کند . به این صورت تعداد محدودی خط تلفن PSTN میان تعداد نامحدودی کاربر  قابل توزیع می باشد .

IP PBX روش انعطاف پذیرتر و همچنین ارزان‌تری نسبت به PBX می باشد درنتیجه جهت رشد و توسعه‌ی کسب و کارها راه‌حل کامل‌تری نسبت به مدل قبلی می باشد .

Hosted PBX 

Hosted PBX راه حلی مبتنی بر رایانش ابری می باشد . به این صورت که تمام سیستم تلفن سازمان توسط ارائه کننده‌ی سرویس میزبانی خواهد شد . همه مسولیت‌های سخت افزاری ، نرم افزاری و نگهداری بر عهده‌ی ارائه کننده‌ی سرویس می باشد . و بر خلاف مدل‌های قبلی که احتیاج به سرمایه‌گذاری بزرگ جهت خرید تجهیزات ، نگهداری و آموزش مداوم می باشد ؛ این سرویس بدون احتیاج به هیچ سخت افزار و یا نرم افزاری هزینه‌ها را بسیار کاهش خواهد داد . مشترک از ارائه کننده‌ی سرویس ، مرکز تلفن مجازی با ظرفیت مورد نیازش را دریافت می‌کند و به ازای آن به صورت ماهیانه ، سالیانه و یا هر مدل توافقی دیگر ، هزینه را پرداخت می‌ کند .

امروز یکی از محبوب‌ترین راه‌حل‌های ارتباطی جهت کسب و کارها Hosted PBX می باشد ، چون هزینه‌ها را به صورت قابل‌توجهی کاهش می‌دهد و محدودیت های PBX های سنتی را ندارد . همچنین به سرعت راه‌اندازی و در اختیار مشترک قرار می‌گیرد . سیستم‌های Hosted PBX یک راه حل نوین و مقرون به‌صرفه با ویژگی‌های ممتاز جهت بروز کردن راه‌های ارتباطی در داخل و خارج سازمان‌ها می باشد .